پول بدهید تندیس بگیرید!

به گزارش ایسنا، بنابه گفته‌ی معاون سازمان توسعه تجارت، مجموعه‌­های غیرقانونی متعددی به صورت قارچ گونه در بخش هایی از کشور پیدا می شوند که با فرصت طلبی و با هدف سودجویی و بکارگیری ابزارهای تبلیغاتی گسترده، سعی می ­کنند با عناوین مختلف و اعطای انواع تندیس ها در سایه دعوت از برخی مدیران ارشد و مقامات بلندپایه کشور، بخش تولیدی و خدماتی کشور را متقاعد کنند که در ازای پرداخت مبلغی قابل ملاحظه از یک جشنواره غیرقانونی، تندیس «برند برتر» یا حتی «برند ملی» دریافت کنند که در واقع شرکت‌هایی که فریب این مجموعه های سودجو را می‌خورند، جز تندیسی بی ارزش که به قیمتی گزاف خریداری شده و هیچ پشتوانه قانونی ندارد، چیز دیگری حاصل نکرده اند.

پاسکاری متقاضیان مسکن مهر پردیس

امروز مسکن مهر پردیس هم در اخبار اقتصادی پررنگ دیده شد. گروهی از متقاضیان در روزهای اخیر طی تماس با ایسنا عنوان کردند که خلف وعده‌ی پیمانکار در واگذاری واحدهای فاز ۵ پردیس، آنها را مجبور کرده تا روز جمعه در این فاز چادر بزنند. آنها عنوان کردند که شرکت عمران پردیس به نقل از پیمانکار ادعا کرده که باید مبالغی اضافه‌تر از آن‌چه تا کنون پرداخت کرده‌اند بپردازند. موضوع را جویا شدیم و گزارشی تحت عنوان “این ۱۴۰ میلیارد تومان کجا رفت؟‍!” فرستادیم، بعد شرکت عمران پردیس توضیحاتی با این مضمون که سازنده فرافکنی می‌کند و کارکرد او کمتر از مبالغ دریافتی بوده ارایه کرد. در این نوع پاسکاری اما سر متقاضیان بی‌کلاه مانده است!

تا کنون بیش از ۲۵ هزار واحد مسکن مهر پردیس افتتاح شده اما با این‌که قرار بود واحدها با امکانات کامل تحویل شود، به گفته‌ی ساکنان، بسیاری از واحدها بدون انشعابات است و برخی ساکنان با تانکر آب مورد نیاز خود را تهیه می‌کنند. بعضی دیگر هم هنوز بعد از شش سال واحدهای خود را تحویل نگرفته‌اند. با این‌که بعد از افزایش تسهیلات از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان، سال گذشته ساخت و ساز در پردیس با سرعت مناسبی انجام می‌شد، امسال ظاهرا پروژه‌ها در بسیاری از فازها، سرعت‌گیر “نبود منابع” و “بی‌اعتمادی” پیمانکاران و شرکت عمران را پیش روی خود می‌بینند. گزارشات میدانی حاکی از آن است در فازهای ۵، ۸ و ۱۱ کارها به کندی پیش می‌رود.

نسخه‌های تایید نشده تلگرام را نصب نکنید!

موضوع فیلترینگ تلگرام هنوز یکی از موضوعات روز جامعه ایران است. بعد از فیلتر شدن پیام‌رسان تلگرام در روز ۱۰  اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ نسخه‌های بدون فیلتر این اپلیکیشن، یکی پس از دیگری وارد موبایل‌ها شد؛ نسخه‌هایی که بعضا شائبه‌هایی را ایجاد کرد و حتی بعضی شایعات از امنیتی بودن این نسخه‌ها حکایت داشت. اما امروز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رسما اعلام کرد که هیچ سرور ایرانی در اختیار تلگرام یا نسخه‌های غیررسمی آن نیست و به کاربران هشدار داد که از نصب آنها خودداری کنند.

امروز هم‌چنین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه مذاکره دولت ایران با تلگرام محرمانه و مخفیانه نبوده است گفت: این مذاکرات با اطلاع دادستان وقت و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه انجام شد.

بازگشت صرافی‌ها به معاملات ارزی

پس از هفته‌ها که صرافی‌ها از معاملات ارز منع شده بودند، امروز با اعمال تغییراتی در برخی موارد بخشنامه ارزی بانک مرکزی امکان خرید ارز از صرافی‌ها نیز فراهم شد. البته این خرید در سامانه یکپارچه ارزی (نیما) انجام می‌شود و به هیچ عنوان به معنی ورود صرافی‌ها به خرید و فروش ارز در بازار آزاد نیست.

خبری هم به نقل از عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با مضمون “اغلب تجار دلار ۴۲۰۰ تومانی گرفتند” اعلام شد. به گفته‌ی محمدحسین برخوردار، اینکه گفته می شود دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات اختصاص پیدا نکرده است، صحت ندارد؛ چرا که بسیاری از بازرگانان و تاجران توانسته‌اند حتی برای ثبت سفارش‌های امسال خود از دلار ۴۲۰۰ تومانی استفاده کنند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

لبنی کاران گران فروش هشدار گرفتند

در پی افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت لبنیات طی روزهای اخیر، سازمان حمایت آن را تایید نکرد. رجبی ـ مدیر کل نظارت بر محصولات کشاورزی و مواد غذایی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان – در این‌باره به ایسنا گفت که “افزایش قیمت محصولات لبنی طی روزهای گذشته بدون مجوز و غیرقانونی بوده و در این راستا با متخلفان برخورد کرده‌ایم”. از سوی دیگر، اما انجمن‌های مربوطه حاضر به پاسخگویی به درباره‌ی این کارشان نیستند.

انتهای پیام

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *